InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Doplatek zdravotního pojištění ze mzdy

4.2.2014 Jiří Hladík (přečteno 5579x)
Doplatek zdravotního pojištění ze mzdy

Dotaz: Pracuji na zkrácený pracovní úvazek a vydělám si 6.000,- Kč hrubého za kalendářní měsíc. Musím doplácet zdravotní pojištění?

Odpověď daňového poradce: Ano. Pokud nejste pojištěncem, za kterého odvádí zdravotní pojištění stát (např. invalidní důchodce, starobní důchodce, žena pečující o nezletilé dítě do 7 let věku anebo o dvě děti do 15 let věku), tak pro Vás platí minimální vyměřovací základ. V zákoně o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění je totiž uvedeno: Pokud je základ zaměstnance nižší než minimální základ, je zaměstnanec povinen doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5% z rozdílu těchto základů. Minimální vyměřovací základ je v současné době 8.500,- Kč, jste tedy povinen doplatit zdravotní pojištění z částky 2.500,- Kč ve výši 13,5%.
Pro doplnění, pokud byste měl více zaměstnavatelů, jste povinen doplatit pojistné prostřednictvím toho zaměstnavatele, kterého si zvolíte. A to vždy současně s odvodem pojistného v následujícím kalendářním měsíci.

Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku