Do Kryptoměn rozhodně neinvestujte!

kryptomena-2

Pokud nejste připraveni ztratit všechny prostředky, které hodláte do kryptoměn „investovat“, vyhněte se jim širokým obloukem. Kryptoměny jsou sice přelomová záležitost, podobně jako internet v 90 letech a s největší pravděpodobností s námi kryptoměny vydrží ještě mnoho desetiletí.

Avšak podobně jako s internetem v 90 letech a dnes, vše bude nejspíš vypadat o dost jinak, než jak kryptoměny známe dnes.

Odhadnout, která z dnes již tisíců kryptoměn, má potenciál proto, aby existovala i za 5 nebo 10 let je velmi těžké. Dále se vám budu snažit ukázat, jak na novém fenoménu kryptoměn neprodělat kalhoty a neskončit na ulici. A jak vybrat ty, které by vám mohly přinést nadstandardní zisky a jak do nich investovat.

Vzhledem k tomu, že do kryptoměn (konkrétně do kryptoměnových hedge fondů) již začaly investovat také některé Americké univerzity, možná by se vám mohlo vyplatit vědět, jak do nich investovat také.

Jak investují profesionálové do projektů jako jsou kryptoměny?

Používají na to vyhrazený rizikový kapitál, který zpravidla činí maximálně 10% jejich investičního kapitálu. Pokud tedy mají např. investice na kapitálových trzích v celkové hodnotě 200.000 Kč a malý byt v malém městě v hodnotě 800.000 Kč, tedy celkem 1.000.000 Kč investičního kapitálu, rizikový kapitál je pro ně maximálně 100.000 Kč.

Ten potom rozdělí do několika rizikových a spekulativních investic jako jsou např. kryptoměny, umění, start-upy, investiční alkohol apod.

Pokud tedy máte celkový investiční kapitál řekněme ve výši 500.000 Kč, máte silnou potřebu se na potenciálu kryptoměn a jejich ekonomickém dopadu podílet a zároveň rádi riskujete, vyhraďte si na to maximálně 50.000 Kč, ty rozdělte do 5-10 vybraných kryptoměna na pár let na ně zapomeňte.

Když jedna z těchto vybraných kryptoměn najde svoje místo a využití v reálném životě, její hodnota bude za 5 let nejspíše ve 100násobcích dnešní ceny. Pokud jste do jedné investovali např. 5.000 Kč a cena této kryptoměny by se za 5 let zvýšila 300krát, vaše investice by měla hodnotu 1.500.000 Kč.

Kryptoměny v portfoliu

Pokud se ukáže, že šlo jen o další bublinu, která nemá reálné využití, přidete o 50.000 Kč. Pokud pracujete se zbytkem peněz (450.000 Kč) průměrně dobře, budou se vaše peníze zhodnocovat alespoň 6 % ročně. To je celkem 27.000 Kč v prvním roce a cca 28.620 Kč v druhém roce. Ztrátu jste tak schopní pokrýt do dvou let.

Závěrem tedy nutno říci, že investice do kryptoměn určitě může být zajímavý doplněk portfolia. A 100% jedna z investic, která pokud vyjde, může znásobit váš celkový investiční kapitál. Podle Buffeta byste měli raději investovat do skvělé společnosti za férovou cenu než do průměrné společnosti za skvělou cenu. 

Tzn. kryptoměny ano, pokud vychází dobře vůči nákladům na těžbu a ideálně potom co trh zaznamenal pokles. Zároveň se musí jednat o kryptoměnu se skvělým potenciálem, dobrými lidmi co za projektem stojí a s něčím co již funguje jako prototyp. Rozhodně vám však doporučujeme držet se následujících pravidel.

TIP: Každý, kdo se zajímá o kryptoměny, by měl být obeznámen s pojmem těžba krpytoměn.

Zásady investování do kryptoměn

Jsou určité zásady, které je při investování do kryptoměn lepší dodržovat. Jsou to například tyto:

Kupuji jen proto, že to kupují ostatní a teď se o tom hodně píše?

Toto je základní chyba investorů a přesně tito lidé zpravidla v zoufalství prodávají ihned jak zájem opadne. Něco podobného jsme mohli sledovat na vývoji ceny Bitcoinu. Celý rok 2017 zvyšoval cenu s tím jak se o něm v médiích více psalo.

V prosinci již každý laik o Bitcoinu slyšel a spousta těchto nováčků s vidinou rychlých a tučných zisků v prosinci 2017 nakupovali Bitcoin za 19–20.000 dolarů (cena v lednu 2017 byla cca 1.000 dolarů). Cena poté začala padat a tento pokles se k červnu 2018 ještě nezastavil.

Většina nových spekulantů v první polovině roku 2018 svoje Bitcoiny odprodala se ztrátou více než 50 %. Podobný vývoj jsme na Bitcoinu viděli v roce 2013, kdy nárůst ceny za 11 měsíců byl 8.500 % a v následujících 6 měsících ztratil Bitcoin 2/3 svojí hodnoty.

Kupuji něco za čím stojí reálný projekt a potenciál pro využití v reálném životě?

Jako je například zrychlení a zjednodušení plateb, šifrovaná výměna informací a šifrované sdílení dat, uchovatel hodnoty jako zlato (spekluje se, že tím by mohl být Bitcoin) atp.

Za většinou kryptoměn stojí jen pěkná myšlenka a využití nového fenoménu k získání kapitálu.

Riskuji kapitál, který jsem připravený celý ztratit?

Doporučujeme vám držet se pravidla jedné desetiny. Tedy do rizikových projektů investovat maximálně 10% svého investičního kapitálu, viz náš příklad výše v článku.

Spekuluji na 1 rok, 3 roky nebo 5 let nebo více, jaký výnos od investice očekávám?

Cíl musíte mít jasný na začátku a musíte dobře vědět, za jaké situace budete chtít portfolio kryptoměn vyprodat. Stačí vám výnos 1.000 % nebo budete chtít od této spekulace získat více? Vyšší výnos zpravidla zajistíte tím, že portfolio budete držet déle a to i několik let.

Pokud aktivum dává smysl, bude dlouhodobě růst. Jak dlouho jste ochotni investici držet vy?

Pokud vámi vybraná kryptoměna není již obchodovaná alespoň na 3 kryptoměnových burzách, ruce pryč

Pokud jste si vybrali kryptoměnu, která ještě nemá důvěru kryptoměnových burz a není tedy na veřejném trhu, kde byste ji mohli obchodovat.

Je málo pravděpodobné, že byste ji v budoucnu měli komu prodat a naděje na její úspěch je tak mizivá.

Koho sledovat v oblasti kryptoměn?

Určitě doporučujeme jednu z nejznámějších postav české kryptoměnové komunity Karla Fillnera a jeho projekt btctip.cz.

Hodně se toho můžete dozvědět na seminářích, které často zdarma, pořádá Paralelní Polis v Praze v Holešovicích.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang