InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Dluhový strop USA bude brzy opět překročen

5.2.2014 Administrátor (přečteno 4178x)
Dluhový strop USA bude brzy opět překročen

V říjnu loňského roku byl navýšen dluhový strop USA (maximální zákonem daná úroveň dluhu) na 16,7 bilionu USD. Této hranice by mělo být dosaženo už 7. února.

Nejde o přesný deadline kvůli obtížné predikovatelnosti daňových výnosů a proti nim jdoucím výdajům. Stejně jako v minulosti je ale ministr financí schopen uměle „prodloužit“ tento limit profinancováním výdajů státu z dalších zdrojů – např. z penzijních fondů. Odhaduje se, že se takto podaří oddálit termín dosažení dluhového stropu maximálně na přelom února/března. Do té doby musí být už hotová dohoda ohledně jeho navýšení. Bez možnosti půjčovat si nové finance budou USA odkázány jen na příjmy z daní a drženou hotovost, což je situace udržitelná jen po velmi krátkou dobu. Následoval by default. Podle demokratů bude strop navýšen, republikáni si také nepřejí default.

Na obrázku níže vidíte aktuální výši dluhu. 

Kdo je hlavním věřitelem USA?

Největším držitelem dluhopisů USA je Fed. Po dvou kolech QE se jím držený objem zvýšil o více než 200 %. Následuje Čína a Japonsko.

Jak velkou hrozbou je default dluhu USA?

Pokud by došlo k neschopnosti USA splácet své dluhy, vyvolalo by to celosvětou finanční krizi. Pravděpodobnost tohoto scénáře je ale extrémně nízká.

Zdroj

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Fotogalerie

 

Komentáře k článku