InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Dluhopis, akcie, Bitcoin, podílový fond. Máte je všechny?

5.3.2020 Finex.cz (přečteno 959x)

Část rodinného rozpočtu je určena k placení účtů, část k běžným nákupům a poslední díl zůstává určený na úspory. O úspory je ale třeba pečovat, aby se vám vklady náležitě zhodnotily. Jak se postarat o zisky vyšší než 15 % ročně? Rozhodněte se pro pravidelné investování.

Rodinný rozpočet ukáže rezervy

Možná každý měsíc přemýšlíte, kam se poděly vaše příjmy a jak je možné, že vám na bankovním účtu zůstává jen malá částka. Pak je třeba postavit se prakticky ke správě rodinného rozpočtu. Pravidelně sestavovaný měsíční rodinný rozpočet vám ukáže, jaká část výdajů je nezbytná a kde jsou finanční rezervy. Ty si můžete dovolit rozdělit na část úspor a investic.

A jak získat do rodinného rozpočtu více peněz? Je to snížením výdajů? Je to zvýšením příjmů? Nejefektivnější cestou je, zvýšit příjmy a zároveň snížit výdaje. K tomu stačí někdy opravdu jen málo, třeba pravidelně investovat částku, která by jindy skončila ve zbytečných výdajích.

Spořící produkty jsou ohroženy inflací

Obecné zdražování nelze přehlížet. Stačí se jen podívat na ceny potravin nebo ještě lépe ne ceny nemovitostí a hned je všem jasné, že si za dnešních tisíc korun koupí mnohem méně, než tomu bylo před pěti lety. Inflace čeká na každý vklad a vždy mu ukrojí kousek jeho reálné hodnoty.

Proto řada lidí hledá produkty s výnosností vyšší než 3 % ročně, aby alespoň uchovali stejnou kupní sílu peněz. Vyšší zhodnocení nabízí pravidelné investování.

Jak na investiční riziko? 

Mezi investováním a spořením není jen rozdíl ve výši zhodnocení. Ruku v ruce s mírou zhodnocení totiž kráčí i míra rizika. Když se rozhodnete pro vyšší zisky, musíte být ochotni podstoupit i vyšší riziko. Jak investiční riziko snížit? Diverzifikací. Tedy rozložením peněz mezi několik investičních produktů.

Každá domácnost by měla vlastnit tituly s nízkou mírou rizika i tituly co nabízí atraktivní zhodnocení. Bezpečnými investičními produkty mohou být nejrůznější podílové fondy a dluhopisy.

Investujte z kuchyně

Jakmile si vyčleníte hotovost na rizikovější investice, pusťte se do investování. Atraktivní zhodnocení nabízejí například akcie nebo kryptoměny. V obou případech je možné rozhodnout se pro jednorázový nákup a několik měsíců (let) počkat na zhodnocení nebo pravidelně obchodovat a vydělávat každý den.

U pravidelného obchodování je skvělé, že se mu můžete věnovat odkudkoliv, stačí vám k tomu jen připojení k internetu a přístup na burzu. Nakoupit a prodat je opravdu snadné, obsluha účtu je intuitivní.

Volný čas můžete proměnit v čas, kdy vyděláváte jedním kliknutím. 

Začínající investor

Začínajícím investorům pomáhají nejrůznější demo účty burz a výuková videa. Seznámíte se se základními funkcemi a můžete si zkusit obchodování s virtuálními penězi. Demo účtu věnujte určitě několik týdnů, není moudré podlehnout prvnímu úspěchu s virtuálním vkladem a domnívat se, že stejně se vám bude dařit s reálnými penězi. Vždy je nutné počítat se ztrátou. Je třeba jednat s rozvahou a pečlivě vybírat titul i chvíli, kdy nakoupíte a prodáte. V tom vám pomohou jednotlivé rozpracované investiční strategie.

Účet a základní vklad

Obchodovat s akciovými tituly, kryptoměnou nebo komoditami můžete na řadě burz. Účet založíte online a necháte ověřit totožnost. Jakmile vám bude účet verifikován, získáváte přístup ke správě nákupů a prodejů. Základním vkladem mohou být třeba jen dva nebo tři tisíce korun, záleží na konkrétních podmínkách burzy. Vydělávat můžete na růstu hodnoty i na poklesu.

Kolik můžete získat?

U akciových titulů naleznete ty, které za minulý rok zdvojnásobily nebo ztrojnásobily hodnotu. A u kryptoměn? Tam mohou zisky dosahovat i stovek procent. Příkladem je například LTC (Litecoin). Kdo nakoupil v polovině prosince za 36 dolarů, prodával za dva měsíce za 82 dolarů. To je více než dvojnásobek vkladu za pouhé dva měsíce.

Potřebujete drobný vklad, volný čas, nadšení a ochotu naučit se něco nového. Pusťte se do investic!

Finex.cz Finex.cz

Finex.cz je váš objektivní průvodce světem financí, který již od roku 2014 přináší hodnotné články ze světa online obchodování, financí a investic. 

Píše o komplikovaných tématech jednoduše, avšak komplexně a s hlubokým porozuměním. 

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku