Microsoft – co musí udělat pro další růst

Firma Microsoft není v posledních letech považována za extra velký symbol inovací. Spíše pro mne symbolizuje IT byznys osmdesátých a devadesátých let. Mnozí připisují neúspěch této firmy v posledních letech šéfovi firmy.

O jaký neúspěch se zde ale jedná? Šéf, kterého by všichni lidé z branže i mimo ni uznávali, z Microsoftu ovšem udělal za posledních 13 let solidně promazaný stroj na peníze. Velmi solidně promazaný.

Po té, co před pár dny Steve Ballmer oznámil svůj odchod z vedení Microsoftu, akcie Microsoftu velmi razantně stouply a tak to vypadá, že akcionáři jeho odchod přijali s nadšením. To asi žádného šéfa mnoho nepotěší.

Ale víte co? Jemu to snad může být i jedno, protože díky tomu, že pracoval několik desítek let v této firmě, je jeho majetek v současné době oceňován na 15 miliard USD! 15 miliard!

Pojďme ale k číslům. Ta vypadají velmi dobře. Sledujte je zde. Podívejte na ROE a ROI. Sledujte P/E či třeba zadlužení. Jak jsem psal výše, dobře promazaný stroj. Jak tržby tak čistý zisk jsou po deseti letech více než dvojnásobné. 

Microsoft – největší světový výrobce software – sice stále vydělává slušně, má ale dosti velké problémy s klíčovými inovacemi či se začleňováním nových úspěšných nakoupených byznysů do svojí struktury. Na prvním místě zaspal co se týče dotykových mobilů a tabletů. Známá je hláška Ballmera z roku 2007, kdy tvrdil, že Apple iPhone bude propadák a že nemá na trhu žádnou šanci. 

V oblasti vyhledávání se Microsoft snažil prorazit se svým vyhledávačem Bing. A je to mizérie. Jenom na něm prodělává firma každý rok přes miliardu dolarů. 

Dalším z řady propadáků byl nákup firmy aQuantive, jež nakonec znamenala účetní odpis ve výši 6,2 miliardy USD. 

Celkem bizarně se jeví situace ohledně výběru nového šéfa firmy. Pokud to bude Stephen Elop, tak ten dříve v Microsoftu pracoval, aby následně vedl firmu Nokia, která má skutečně velké problémy. A nyní tedy zpět do Microsoftu.

Microsoft totiž kupuje od Nokie divizi mobilních telefonů za 5,4 miliardy eur. Skoro mám někdy pocit, že ho tam Microsoft vyslal, tedy do Nokie, aby ji poškodil a pak mohl Microsoft za levno nakupovat. Ale nemám to ničím podložené. 

Microsoft je stále gigant. Tržní kapitalizace firmy 274 miliard USD budí respekt. Ale firma je před velkou výzvou. Světový IT byznys se za posledních deset let dramaticky změnil. A Microsoft se bude muset také změnit, pokud se chce na špici udržet.

Není ani takový problém v tom, že nepřichází s zásadními inovacemi jako to dělal Apple pod vedením Jobse. Nevadí to, pokud ovšem dokážete být dokonale druhý na trhu, kdy inovaci přijmete a zavedete či vylepšíte. Jenže Microsoftu se posledních deset let tak nějak nedařilo ani jedno. Tohle bude muset nové vedení změnit. A nejde tady o kosmetickou změnu loga.  

Firma se také zapojila do vývoje technologií umělé inteligence.

Historie Microsoftu

Microsoft je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších technologických společností na světě. Společnost Microsoft založili v roce 1975 Bill Gates a Paul Allen. Zpočátku společnost vyvíjela a distribuovala počítačové jazyky pro amatérské uživatele.

Teprve když Gates vyvinul revoluční interpreter BASIC společnosti Microsoft, společnost začala fungovat a byla oficiálně založena. Jakmile se mikropočítače staly populárnějšími, Microsoft rychle vyvinul a uvedl na trh verzi svého interpretu BASIC pro rodící se trh osobních počítačů.

Společnost byla založena v roce 1981 a do roku 1986 se Microsoft stal lídrem v oboru. Operační systém Windows společnosti Microsoft se dostal na vrchol trhu operačních systémů po úspěšném uvedení Windows 95 na trh.

Systém Windows 95 rychle dosáhl úspěchu díky svému grafickému rozhraní a dalším funkcím, které usnadňovaly používání počítače a byly uživatelsky přívětivější. Systém Windows 95 byl později aktualizován vydáním systému Windows 98.

Počátkem roku 2000 společnost Microsoft nadále dominovala trhu s operačními systémy pro osobní počítače, když byly vydány systémy Windows XP a Windows Vista. V roce 2009 byl vydán systém Windows 7, který se stal nejúspěšnější verzí operačního systému a vytvořil rekord v nejrychleji prodávané maloobchodní verzi systému Windows.

Microsoft zůstává velmi oblíbenou a úspěšnou technologickou společností. Nadále vyrábí software a nabízí služby, jako je cloudové úložiště a herní konzole Xbox.

Společnost Microsoft se také přesunula na trh s hardwarem a vyrábí vlastní řady počítačů a notebooků. Nabízí také širokou škálu dalších zařízení, jako jsou klávesnice, myši a ovladače. Kancelářský balík Microsoft Office je stále považován za standard v oblasti softwaru pro produktivitu.

V posledních letech se Microsoft aktivně zapojil do vývoje technologií umělé inteligence. Microsoft je také lídrem ve vývoji rozšířené reality, smíšené reality a virtuální reality.

Během své historie společnost Microsoft neustále inovuje a přizpůsobuje se měnícímu se technologickému prostředí. Již více než 40 let zůstává lídrem v oblasti softwaru, hardwaru a inovací a je jisté, že i nadále bude dominantní silou v technologickém průmyslu.

Zajímavosti o Microsoft

Microsoft je jedním z nejznámějších technologických gigantů. Od svého založení v roce 1975 ušel Microsoft dlouhou cestu. V průběhu let vytvořila nástroje, které nám usnadňují život a poskytují nám znalosti a zábavu. Společnost Microsoft zažila svůj díl úspěchů i neúspěchů. Protože se tento technologický gigant stále vyvíjí, přinášíme vám několik zajímavých faktů o společnosti Microsoft, které jste možná nevěděli.

  • Společnost Microsoft založili vysokoškoláci Bill Gates a Paul Allen v Albuquerque v Novém Mexiku. Přestože se společnost krátce po svém vzniku přestěhovala do Seattlu, má Albuquerque v historii Microsoftu zvláštní místo.
  • Společnost Microsoft začínala jako firma zabývající se počítačovými jazyky, prodávala interpret BASIC pro Altair 8800. Tento jazyk odstartoval éru počítačového programování.
  • V roce 1985 představila společnost Microsoft první verzi aplikace Excel pro počítač Macintosh. Byl to první tabulkový procesor pro PC a rychle si získal oblibu u malých firem.
  • Prvním vstupem společnosti Microsoft na trh domácích videoherních konzolí byl Xbox, uvedený na trh v roce 2001. Dala tak vale konzoli PlayStation od společnosti Sony, ačkoli původní Xbox přestal být prodáván v roce 2009.
  • Microsoft Office je nejoblíbenější kancelářský balík na světě. Skládá se z aplikací Word, Excel, PowerPoint a dalších a je nedílnou součástí našeho pracovního života již více než dvě desetiletí.
  • Microsoft Windows je nejrozšířenější operační systém na světě. Od svého uvedení v roce 1985 se neustále vyvíjí a od té doby je předinstalován na většině počítačů na celém světě.
  • Vyhledávač společnosti Microsoft, Bing, byl spuštěn v roce 2009. Přestože není tak populární jako Google (přestože nabízí také Google vyhledávání podle obrázku), Bing si dokázal najít svou mezeru na trhu vyhledávačů.
  • V roce 2011 společnost Microsoft koupila Skype, což byl její druhý největší obchod v historii. Od té doby se Skype stal nedílnou součástí komunikačního portfolia společnosti Microsoft a je hojně využíván ve firemním světě i jednotlivci.
  • HoloLens společnosti Microsoft je první plně samostatný holografický počítač na světě. Jedná se o náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu, která uživatelům umožňuje vizualizovat 3D objekty v jejich prostředí.
  • Microsoft je nejhodnotnější společností na světě, jejíž tržní kapitalizace je vyšší než u společností Apple, Amazon (který nabízí volné pozice také v České republice, jaké jsou tedy Amazon práce recenze?) a Google. Přestože se Microsoft v posledních letech potýkal s některými problémy, zůstává i nadále mocnou silou ve světě technologií.

V průběhu let dosáhl Microsoft mnoha významných milníků. Tato zajímavá fakta o společnosti Microsoft jsou jen malým náhledem do historie společnosti a jejích úspěchů.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang