Čínská devalvace a co dál

Událostí týdne, která se obratem dostala na všechny zpravodajské weby, byla devalvace čínské měny. Ne kvůli rozsahu – na rovinu, 1,9 % zase není tak moc, je to podobné, jako by ČNB devalvovala korunu vůči euro o 50 haléřů – ale proto, že se jedná o Čínu.

A v Číně jde o největší devalvaci za posledních 20 let, přesněji řečeno od zavedení stávajícího měnového systému v roce 1994. Hodnota čínské měny vůči americkému dolaru se dostala na úroveň druhé poloviny roku 2012. Podle ní se jedná o jednorázové opatření (jako akce ČNB z podzimu 2013).

Tento krok lze chápat jako signál, že se čínská centrální banka snaží povzbudit domácí ekonomiku. Samozřejmě, tento krok může být chápán jinými zeměmi jako snaha je poškodit.

Zda (případně jak) budou ostatní země reagovat, ukáže až čas. Trhy však na nic nečekaly a oslabování čínské měny pokračovalo i v dalších několika dnech. Tentokrát „samo od sebe“, bez tlaku čínské centrální banky.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang