InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Bude stát britská libra znovu 40 Kč?

24.3.2015 Sven Subotič (přečteno 4675x)
Bude stát britská libra znovu 40 Kč?

Zatímco se většina mediální pozornosti ve vztahu ke kurzu české koruny točí okolo jejího páru s eurem, měnový pár koruny a britské libry v tichosti neustále roste, v neprospěch kupní síly koruny.

Vývoj GBP/CZK

Od měnové odluky v roce 1993 prošel měnový pár GBP/CZK bouřlivým vývojem. Nejvíce jsme museli za 1 libru zaplatit v květnu roku 2000, kdy jediná libra přišla na téměř 61 Kč, nejméně naopak v červnu roku 2011, kdy libra stála méně než 27,5 Kč (měsíční data). Od této doby však soustavně roste. Na konci února stála libra téměř 38 Kč a její kurz nadále posiluje. To představuje nárůst o více než 10 Kč za pouhých 44 měsíců. Co stojí za tímto vývojem?

Bylo by nasnadě hledat za tím intervenci ČNB na páru EUR/CZK, která přirozeně dopadla i na kurz CZK ve vztahu k ostatním měnám. To ovšem nevysvětluje růst v posledních měsících. Jeho primárním důvodem je naopak vývoj kurzu britské libry k hlavním světovým měnám.

graf2

Britská libra se dnes nachází mezi dvěma mlýnskými koly. Na jedné straně stojí Evropská centrální banka se svým programem kvantitativního uvolňování a na druhé americký FED, který se již připravuje na růst úrokových sazeb. GBP tak posiluje oproti euru (proti kterému je GBP nejsilnější od konce roku 2007) a oslabuje oproti dolaru (do blízkosti 5 letého minima). Navíc, protože se i britská (podobně jako země eurozóny) ekonomika blíží deflačnímu pásu, ohlásil již guvernér Bank of England Mark Carney, že s ohledem na silnou pozici GBP vůči EUR pravděpodobně nebude možné zahájit proces zvyšování úrokových sazeb v nejbližší době.

Vzhledem k těsnému vztahu CZK ke GBP (potvrzeném i kurzovým závazkem ČNB) se tak kurz české koruny ve vztahu k britské libře vyvíjí v souladu s vývojem GBP/EUR. Právě tento vztah by proto měl určovat cenu libry v českých korunách i v budoucnosti.

graf1

Autor: Sven Subotič, Jindřich Gallo

Tato zpráva není investičním doporučením.

Sven Subotič Sven Subotič

Jsem soukromým investorem. Zabývám se investováním na globálních kapitálových trzích a investičním výzkumem. www.aurainvest.cz

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku