InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Brigádník na pracovní poměr

26.1.2014 Jiří Hladík (přečteno 8084x)
Brigádník na pracovní poměr

Dotaz: Jakou pracovní smlouvu mám uzavřít s brigádníkem?

Odpověď daňového poradce: Brigádník je zaměstnanec, který má pracovat dočasně anebo omezenou dobu. Brigádník má pravděpodobně jinde řešeny sociální a zdravotní pojištění, je již zaměstnán v hlavním pracovním poměru, nebo je to důchodce, student, žena na mateřské dovolené anebo prostě nemá zájem pracovat pravidelně. Pro účel brigády s ním tedy nebudu uzavírat řádný pracovní poměr.

Z důvodu snižování nákladů je možné uzavřít například pracovní smlouvu na dohodu o provedení práce, kde za určitých podmínek nejsou odvody z mezd žádné. Smlouva musí být uzavřena písemně, její rozsah nesmí překročit 300 hodin v kalendářním roce a může být uzavřena jako rámcová na práce vykonávané v určitém časovém období, nejdéle však jeden kalendářní rok. Vždy ale musí být jasně doložená smluvená anebo odpracovaná doba.

Brigádník má právo i na všechny náhrady, které má zaměstnanec v hlavním pracovním poměru. Namátkově uvedu cestovné, stravné na zahraniční cestě, náhrady za opotřebení vlastního nářadí a i nárok na stravenky. Samozřejmě má i odpovědnost za škodu či hmotnou zodpovědnost.

Jiří Hladík Jiří Hladík

Poskytuji komplexní servis pro podnikatele a společnosti v oblasti vedení účetnictví, daní, daňové evidence, daňového poradenství a zpracování daňového přiznání a to více než 20 let. Vše podstatné najdete zde

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku