Bowie bonds: Bowieho příspěvek světu financí

Nedávno zesnulý zpěvák David Bowie nebyl jenom průkopníkem v oblasti rockové a popové hudby, ale kupodivu i na poli financí. Když se v polovině 90. let rozhodl odkoupit práva na svoje písně nahrané před rokem 1990, narazil na menší problém.

Držitelem práv byl jeho bývalý manažer, který byl ochoten prodat práva za „pakatel“ – 55 milionů dolarů (při dnešním kurzu více než 1,3 miliardy Kč). Taková částka se běžně na účtech nepovaluje ani předním světovým megahvězdám, a tak Bowie zavolal na pomoc rockového investičního bankéře Davida Pullmana. Ten vymyslel tzv. Bowie bonds čili Bowieho dluhopisy.

Podkladovým aktivem byla právě autorská práva k Bowieho písním a úrok byl rozhodně zajímavý – 7,9% ročně. Dluhopisy byly vypsány na 10 let a koupila je pojišťovna Prudential Insurance Company of America.

Tantiémy z 25 alb, kterých se dohromady ročně prodával zhruba 1 milion, generovaly cashflow, které zajišťovalo výplatu úroků. Pojišťovna Prudential navíc obdržela garance od EMI Records, která krátce předtím uzavřela s Bowiem smlouvu o hodnotě 30 milionů dolarů.

V březnu 2004 však přišla studená sprcha. Ratingová agentura Moody’s dramaticky snížila rating Bowie dluhopisů z A3 na Baa3, jen těsně nad hranicí tzv. junk bondů – vysoce rizikových dluhopisů s nejistou hodnotou.

Downgrade byl způsoben poklesem prodejů desek obecně, a to kvůli rozmachu nelegálního stahování hudby přes internet. Nástup online prodejců hudby však propad zájmu o Bowie bondy zase zkorigoval směrem nahoru.

V roce 2007 Bowieho dluhopisy ukončily svou pouť podle plánu, aniž by došlo k defaultu. Tantiémy z písní už patřily jenom Davidu Bowiemu. V úspěšném modelu sekuritizace duševního vlastnictví v podobě tzv. celebrity bonds pak pokračoval nejen bankéř Pullman, ale inspirovali se jím i jiní, například „kmotr soulu a funku“, James Brown.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang