InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Big Mac Index

17.2.2013 Administrátor (přečteno 5645x)
Big Mac Index

Definice Big Mac Index:

Big Mac Index neboli hamburgerový index je srovnání cen sendviče Big Mac společnosti McDonald's v různých zemích. Vytváří jej časopis The Economist již od roku 1986. Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen Big Macu ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa.

Big Mac Index je docela vtipná a přitom celkem funkční pomůcka pro posouzení nadhodnocení či podhodnocení měn jednotlivých států. Big Mac je celosvětově nabízen a prodáván stejným způsobem a firma McDonald's usiluje o to, aby stál v každé zemi stejně. Jinými slovy, McDonald's očekává, že po přepočtení tržním kurzem bude Big Mac stát stejně v USA, ČR i kdekoliv jinde na světě. Pokud tomu tak není, považuje se měna daného státu za nadhodnocenou (Big Mac vychází dráž) či podhodnocenou (Big Mac je levnější). A lze předpokládat, že se v nadcházejícím období bude směnný kurz upravovat tak, aby Big Mac stál v obou zemích stejně. Tedy pokud zrovna nezuří měnová válka mezi státy a daná země se nesnaží svojí měnu uměle oslabit tak, aby byl kurz výhodnější pro exportéry.

Jak si aktuálně stojí měny jednotlivých států podle Big Mac Index?

 

Srovnání měn podle Big Mac Indexu
Země Nadhodnocení (+), podhodnocení (-) měny v %
Norsko +79
Švédsko +74
Švýcarsko +63
Brazílie +29
Uruguay +24
Egypt -45
Ukrajina -46
Hongkong -49
JAR -53
Indie -61

 

Jak tedy vidíte v tabulce, nejvíce podhodnocená je aktuálně měna JAR a Indie. Naopak nejvíce nadhodnocené jsou měny Norska, Švédska a Švýcarska. Pochopitelně přepočtem na hamburgery resp. usd. 

Foto: mcdonalds.sk

Zdroj: Ekonom, wikipedia.org, The Economist

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku