InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Barta vs. Motejlek. Medvěd a býk na Tesle

12.3.2015 Jindřich Svoboda (přečteno 5648x)
Barta vs. Motejlek. Medvěd a býk na Tesle

Zradila mě Tésla!“ Tuto melodii si může v nedaleké budoucnosti zanotovat jeden ze dvou českých byznys guru. Jenom půjde o jinou Teslu, než měla na mysli skupina Monkey Business, z jejíž autorské dílny tato hláška pochází.

Mluvíme samozřejmě o progresivní firmě Tesla Motors, která je lídrem v oblasti vývoje, výroby i prodeje elektromobilů. Zatímco ekonomický novinář Miroslav Motejlek znovu sází na růst jejích akcií a sepsal neplatící veřejnosti nedostupný článek Proč se vracím k Tesle a budu znova nakupovat její akcie, internetový multimilionář Jan Barta aka Schickelgruber zaujal opačnou pozici a otevřeně sdělil i své důvody.

  • Předně, tržní kapitalizace (valuace) Tesly (25 mld. dolarů) je naceněna extrémně optimisticky. Jako by všechno mělo vyjít naprosto skvěle. Přitom pokazit se může ledacos. (Dodejme, že o P/E se hovořit nedá, jelikož firma je ve ztrátě.)
  • Tržní kapitalizace General Motors je oproti tomu 60 mld. dolarů, přičemž GM vyrobí cca 10 milionů aut ročně, zatímco Tesla jen 35 tisíc.
  • Firma má negativní cashflow, zhruba 1 mld. dolarů. V případě, že dojde ke změně sentimentu, tak může mít Tesla velký problém s financováním.
  • Dolar posiluje a euro slábne. Z toho těží evropské automobilky na úkor své americké konkurence.
  • Na akciích Tesly je obrovský short interest, aktuálně je cca 30% akcií půjčených na short pozice.

Kompletní výčet důvodů ke krátké pozici najdete na Bartově blogu. Dodejme, že aktuální ceny ropy elektromobilům příliš nesvědčí a růst zájmu o tato ekologická vozítka ochabuje.

Barta není v klasické akciové krátké pozici, ale pořídil si put opce se strike price $150 s různou expirací, většinou v lednu 2016. Jde mu o omezení rizika. Pokud by akcie Tesly přece jenom šly nahoru, Barta ztratí podstatně méně než při klasickém shortu. Růst ceny akcií Tesly může zařídit nějaké nečekané pozitivní překvapení, kdy by mohlo dojít i k nákupní panice šortujícících, pro které růst akcií představuje ztrátu. 30% short interest znamená, že šortujících je opravdu hodně.

Jan Barta i Miroslav Motejlek mají za sebou řadu ziskových obchodů, ale i pár velkých omylů. Kdo z nich vyhraje tentokrát? Nebo vyhrají nakonec oba? I to nelze vyloučit.

(Opci lze až do data expirace (splatnosti) kdykoliv prodat. Není tedy vyloučeno, že Tesla nejdříve klesne a Barta opci se ziskem prodá. Pak se Tesla vrátí k růstu a překoná Motejlkovu nákupku.)

Jindřich Svoboda Jindřich Svoboda

 

Ostřílený harcovník světa byznysu i burzovního obchodování. 

Upozornění: Veškeré informace publikované na tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

 

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku