InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Proč nekupovat akcie Visa a Mastercard

20.7.2013 David Postráneský (přečteno 6740x)
Proč nekupovat akcie Visa a Mastercard

Nový týden - nová investiční doporučení v týdeníku Ekonom. S čím příchází analytik Colosseum, Boris Tomčiak, tentokráte? 

Karetní společnosti Visa a Mastercard

Tomčiak začíná rozebírat jeho nové investiční doporučení na Visa a Mastercard s tím, že ceny akcií těchto dvou firem nyní raketově vzrostly. Pro mne opět zcela nepochopitelná až pitomá argumentace. Jistě nelze něco považovat za dobrou investici, protože to v poslední době raketově vzrostlo. Tomčiak má pravdu v tom, že někteří lidé dnes již platí pouze platebními kartami. A má pravdu i v tom, že jde většinou o karty těchto dvou společností. Potenciál pro růst zisku těchto dvou firem vidí Tomčiak v asijských zemích. Proti tomu nelze nic namítat. Ale přesto, pokud se podíváte na ocenění těchto dvou titulů zde a zde, není to již nikterak levná záležitost. Ba právě naopak, přijde mi to býti již dosti drahé. Navíc ten výrazný nárůst v posledních dvou letech. Byznys těchto dvou firem asi poroste i nadále, otázkou je jak rychle. Zatím bych se ani nebál toho, že by jejich byznys v dohledné době ohrozil třeba takový Bitcoin. Ale kupovat něco v situaci, kdy to dva roky dramaticky rostlo, to se mi vysloveně příčí. 

Obilí nekupujte

V letošním roce by mělo být ve světě sklizeno rekordních 1,92 miliardy tun obilovin. Produkce v minulém roce dosáhla 1,78 miliardy tun. V USA je kukuřicí osetá nejvyšší plocha od roku 1936. Lány v USA oseté pšenicí jsou nejrozsáhlejší za poslední čtyři roky. Tomčiak tak obiloviny k nákupu nyní nedoporučuje.

Bankovní úvěry

Na závěr příspěvku Tomčiak doporučuje alternativní investici ve formě nákupu bankovních úvěrů pomocí fondů obchodovaných na amerických burzách. 

David Postráneský David Postráneský

Soukromý investor

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku