InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Akcie společností vyrábějících elektřinu v nemilosti

17.2.2013 Administrátor (přečteno 4466x)
Akcie společností vyrábějících elektřinu v nemilosti

Akcie evropských společností produkujících elektřinu jsou momentálně v nemilosti. Má to své racionální  důvody. Držet, kupovat či prodávat?

Evropa je v útlumu a s tím souvisí klesající spotřeba elektrické energie. Není to záležitost posledního roku, jde o delší období. Tak například v Německu klesla spotřeba elektřiny od roku 2005 do roku 2012 o 10,3%. To není málo. S klesající spotřebou v Evropě klesá i cena silové elektřiny.  

I přes to, že většina těchto společností vyplácí velmi pěkné diivdendy, například RWE, E.ON či třeba tuzemský ČEZ, objevují se v mediích četné negativní komentáře ohledně energetických titulů a jejich akcií. Tak například v posledním vydání týdeníku Ekonom dává portfolio manažer Conseq negativní doporučení energetickým společnostem obecně.

Především v tomto případě nesdílím většinový názor. Rád nakupuji tituly, které jsou aktuálně v nemilosti. Souhlasím s tím, že spotřeba energie i ceny díky útlumu evropských ekonomik klesly. Ony jsou ale také akcie těchto energetik podstatně nížeji, než byly před rokem 2008. Stále však vyplácí tučné dividendy. Dříve či později recese skončí a spotřeba půjde nahoru. Firmy jakou jsou  E.ON, RWE či ČEZ jsou dostatečně silné a jsou to dominantní hráči na evropském trhu. A tedy přes současnou skepsi ohledně energetik já osobně o nich naopak uvažuji. Ne jako o krátkodobé spekulaci, ale jako o investici na rok až léta. K obratu dříve či později dojde a tzv. dno se vždy velmi těžko "vychytává". Nakupovat se má, když jsou akcie dole, ne když už výrazně rostou.   A v tomto případě lze ještě inkasovat krásnou dividendu. Evropa se bez elektřiny neobejde ještě hodně dlouho.

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

   Tip: Dům s pozemkem téměř 6000m2 7 minut od Hradce za cenu bytu v krajském městě. Více zde

Komentáře k článku