InvestPortal.cz Vyhledat
Zobrazit všechny články

Akcie Gazprom

14.11.2013 Administrátor (přečteno 8975x)
Akcie Gazprom

Pokud hledáte společnosti,  které měly v loňském roce největší zisky, Gazprom najdete hned v první trojce na světě. Po společnostech ExxonMobile a Apple se jedná o třetí nejziskovější společnost na světě za rok 2012. A to s čistým ziskem 38 miliard usd. I další čísla jsou zajímavá.

Tržby v přepočtu na Kč za 2012 - 3001 mld. Kč

Provozní zisk - 812 mld. Kč

Čistý zisk - 733 mld. Kč

Ruský stát vlastní 50,002% akcií Gazpromu. Tržní kapitalizace Gazpromu je přitom relativně nízká a pohybuje se okolo 110 mld usd. Jedná se zhruba o trojnásobek zisku, oproti u těchto společností běžnému desetinásobku.

Proč je Gazprom takto relativně nízko ohodnocen? Je mu vytýkáno hned několik věcí. Nedostatek vize a nedostatečné přizpůsobení se trhu či značné politické riziko. Gazprom je do určité míry považován za nástroj politiky Kremlu. Nic to nemění na tom, že se jedná o silnou a značně vydělávající firmu a to i v době, kdy si energetika v Evropě prochází celkem těžkým obdobím. O této firmě tak jako tak ještě hodně uslyšíme. Více o Gazpromu a jeho číslech a kurzu najdete zde

Administrátor Administrátor

Mám za sebou 17 let investování a obchodování na akciových trzích, v ČR i v zahraničí. Investuji svoje vlastní finanční prostředky. Podnikání i investice mne živí a dnes již pracuji pro radost.

Tipy pro investory: Naučte se základy opčního obchodování

Komentáře k článku