5 důvodů, proč byste NEMĚLI sázet na růst ropy

Ropa si v posledním roce prošla bouřlivým vývojem, když nejprve zkorigovala zhruba o 60 % a nyní se v posledních dvou měsících začala prudce vracet.

I přes toto oživení v ceně nejsme vůbec přesvědčeni, že investice do ropy je správnou investicí a pokusíme se uvést několik důvodů proč.

Důležitá součást světové ekonomiky

Ropa je důležitou součástí světové ekonomiky, která ovlivňuje investice v hodnotě miliard dolarů, od nadnárodních společností až po běžné domácnosti. Celosvětová poptávka po ropě roste již několik desetiletí, což v posledních letech vyhnalo ceny na rekordní úroveň. V tomto článku se podrobně podíváme na to, co je hnací silou cen ropy a proč jsou tak volatilní.

Největší vliv na cenu ropy má nabídka a poptávka. Pokud poptávka převyšuje nabídku, ceny rostou, a pokud nabídka převyšuje poptávku, ceny klesají. S rostoucí světovou populací roste i poptávka po energii, což vytváří tlak na růst cen. Kromě toho mohou mít na cenu ropy vliv i další faktory, jako je hospodářský růst, technologický pokrok, politika a geopolitika. Například politická nestabilita na Blízkém východě může způsobit narušení dodávek, které může vést ke zvýšení cen.

Dalším důležitým faktorem, který může ovlivnit ceny ropy, jsou náklady na těžbu. Náklady na průzkum a těžbu spolu s náklady na rafinaci, skladování, přepravu a daně mají vliv na konečnou cenu. Snížení nákladů může vést k nižším cenám, zatímco jejich zvýšení může vést k jejich růstu.

V posledních letech byly ceny ropy velmi volatilní, rychle rostly a klesaly. To je způsobeno řadou faktorů, včetně geopolitické nestability, hospodářské politiky a investičních spekulací. Například nejistota na trhu spojená s americko-čínským obchodním sporem způsobila nepředvídatelný růst a pokles cen ropy. Kromě toho mohou volatilitu vyvolat také změny v investičních aktivitách, například výprodej velkého množství kontraktů na ropu ze strany hedgeových fondů.

Celkově ceny ropy podléhají mnoha faktorům, které mohou způsobit jejich rychlý růst nebo pokles. Politické, ekonomické, technologické a tržní podmínky mají na ceny vliv, což je činí nepředvídatelnými. Pochopení nuancí těchto faktorů může investorům a spotřebitelům pomoci lépe plánovat budoucnost.

Nyní již k důvodům, proč je ropa dobrá investice.

1) Producenti se začínají opět hedgovat

Producenti pochopili, že pokud se nezahedgují a neprodají svoji produkci za určitou cenu, udělá to za ně konkurence, která se potřebuje oddlužit a tedy i maximalizovat své tržby.

Čím více stoupne cena, tím více se na trh přesune přirozených prodejců. Jedna z největších firem v odvětví EOG prohlásila, že hodlá znovu spustit některé projekty, pokud se cena začne stabilizovat na úrovni 65 dolarů za barel.

Vezmeme-li v potaz ještě extrémně velký počet dokončených vrtů, u kterých byla z ekonomických důvodů odložena těžba (tzv. fracklog), je zřejmé, že producenti jsou schopni a ochotni okamžitě akomodovat jakýkoliv nárůst poptávky a ceny.

2) Stále příliš vysoké zásoby

USA potřebují snižovat produkci rychleji, než se nyní děje a nejlepším lékem na snižování produkce jsou nižší ceny.

Pokud by se nyní pouze vyrovnal stav mezi nabídkou a poptávkou a cyklický vývoj zásob sledoval po zbytek roku normální historický vývoj, na konci roku 2015 bychom se probudili do podmínek stále extrémního množství zásob.

Počátkem příštího roku bychom ovšem vstupovali do cyklicky slabé části roku s historicky rekordním množstvím zásob a hrozba přeplnění zásobníků by byla opět na extrémních úrovních.

3) Kontango

Pokud budou příští rok zásoby ropy dosahovat opět extrémních hodnot, dočkáme se i návratu kontanga. A kontango je největší nepřítel investorů do komodit. Komodity mají fyzický charakter a investičně je lze uchopit pouze přes futures kontrakty a ETF, která každý měsíc tyto futures kontrakty rolují.

Prodávají expirující kontrakt a nakupují vzdálenější futures kontrakt. Pokud se trh nachází v kontangu (termínová křivka je rostoucí = vzdálenější kontrakty jsou dražší, než ty bližší), komoditní ETF musí draze kupovat a levně prodávat.

Při existenci silného kontanga tedy není snadné vydělat ani na rostoucím komoditním trhu. Pokud už chce investor vyjádřit svůj názor na dlouhodobější růst cen ropy, akcie či dluhopisy těžařských firem vidíme jako lepší alternativu než komoditní ETF.

4) OPEC těží jako o život

Američtí producenti sice začali snižovat produkci, když se těžba dle našich propočtů snížila z březnového vrcholu asi o 300-400 tisíc barelů ropy denně, jejich kolegové ze zemí OPEC ovšem těžbu naopak zvýšili. Za toto navýšení těžby o 800 tisíc barelů ropy denně je zodpovědná především Saudská Arábie a Irák.

Nemyslíme si, že OPEC má příliš velký prostor k dalšímu růstu produkce, ale je evidentní, že Saudská Arábie má zájem o delší období nízkých cen ropy, tak aby si vynutila snížení objemu investic do břidlicové těžby v USA. Nadprodukce OPECu znamená oddálení dosažení ekvilibria mezi nabídkou a poptávkou a růst globálních zásob ropy.

5) Destrukce poptávky v USA tiše pokračuje

Za poslední rok pozorujeme, že pokles cen benzínu způsobil zvýšenou poptávku po automobilech typu SUV, což znamenalo růst průměrné spotřeby nových automobilů (ekvivalentně pokles MPG – počet mil na galon). Tento inverzní vztah mezi cenou benzínu a úsporností nově kupovaných aut bude působit při růstu cen ropy opačně.

Tedy potenciálně dražší benzín způsobí vyšší poptávku po úsporných vozech. Krátkodobý pokles MPG vidíme pouze jako cyklický. Jelikož vláda nařizuje, kam má MPG vzrůst do roku 2025, očekáváme, že růst MPG se začne brzy vracet směrem k trendové lince posledních let. Efektivita a technologie nových automobilů budou dál pomalu tlačit na pokles poptávky po ropě.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang